Schaubude Berlin - Home

Theater der Dinge 2021

Programme

4.11. Thu

Zeit Inszenierung Kollektiv Spielstätte Alter Tickets
20:00
German debut performance
Still Life
Puppet Theatre Ljubljana, Slovenia Schaubude Berlin

5.11. Fri

Zeit Inszenierung Kollektiv Spielstätte Alter Tickets
15:30 Parcours: Corpus 1/6 + Earthbounds + Pawāaraibu – filling the vacuum

Timeslots: 15:30 / 15:50 / 16:10 / 16:30 / 16:50 / 17:10 / 17:30 / 18:30 / 18:50 / 19:10 / 19:30 / 19:50 / 20:10 / 20:30

Xavier Bobés, Catalonia + VERAVOEGELIN, Germany + Jana Kerima Stolzer / Lex Rütten, Germany Theaterhaus Berlin Mitte - thbm
17:30
German debut performance
FIVE BOOKS

The 2G rule applies at this event.

Vendula Tomšů and Ian Mikyska, Czech Republic Theaterhaus Berlin Mitte - thbm
18:00 The feral world – with and without us
Anna Lowenhaupt Tsing, USA Online
18:00 Still Life
Puppet Theatre Ljubljana, Slovenia Schaubude Berlin
18:30 FIVE BOOKS

The 2G rule applies at this event.

Vendula Tomšů and Ian Mikyska, Czech Republic Theaterhaus Berlin Mitte - thbm
19:30 FIVE BOOKS

The 2G rule applies at this event.

Vendula Tomšů and Ian Mikyska, Czech Republic Theaterhaus Berlin Mitte - thbm
21:00 Still Life
Puppet Theatre Ljubljana, Slovenia Schaubude Berlin

6.11. Sat

Zeit Inszenierung Kollektiv Spielstätte Alter Tickets
11:00 ALICE – lost and found
meinhardt & krauss, Germany Online from 6
13:00 Writing the future. Writing workshop

The 2G rule applies at this event.

Tim Holland, Germany Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²
15:30 Parcours: Corpus 1/6 + Earthbounds + Pawāaraibu – filling the vacuum

Timeslots: 15:30 / 15:50 / 16:10 / 16:30 / 16:50 / 17:10 / 17:30 / 18:30 / 18:50 / 19:10 / 19:30 / 19:50 / 20:10 / 20:30

Xavier Bobés, Catalonia + VERAVOEGELIN, Germany + Jana Kerima Stolzer / Lex Rütten, Germany Theaterhaus Berlin Mitte - thbm
16:00 Insects
Junges Nationaltheater Mannheim & compagnie toit végétal, Germany Schaubude Berlin from 5
17:30 FIVE BOOKS

The 2G rule applies at this event.

Vendula Tomšů and Ian Mikyska, Czech Republic Theaterhaus Berlin Mitte - thbm
18:30 FIVE BOOKS

The 2G rule applies at this event.

Vendula Tomšů and Ian Mikyska, Czech Republic Theaterhaus Berlin Mitte - thbm
19:30 FIVE BOOKS

The 2G rule applies at this event.

Vendula Tomšů and Ian Mikyska, Czech Republic Theaterhaus Berlin Mitte - thbm
20:00 The reader
Liis Vares, +aave+, eˉlektron, Estonia Online

7.11. Sun

Zeit Inszenierung Kollektiv Spielstätte Alter Tickets
11:00 Festival panel

at Gather Town

Online
11:00 Insects
Junges Nationaltheater Mannheim & compagnie toit végétal, Germany Schaubude Berlin from 5
15:00 Insects
Junges Nationaltheater Mannheim & compagnie toit végétal, Germany Schaubude Berlin from 5
15:30 Parcours: Corpus 1/6 + Earthbounds + Pawāaraibu – filling the vacuum

Timeslots: 15:30 / 15:50 / 16:10 / 16:30 / 16:50 / 17:10 / 17:30 / 18:30 / 18:50 / 19:10 / 19:30 / 19:50 / 20:10 / 20:30

Xavier Bobés, Catalonia + VERAVOEGELIN, Germany + Jana Kerima Stolzer / Lex Rütten, Germany Theaterhaus Berlin Mitte - thbm
16:00
German debut performance
Slipper creatures and meteorites

The 2G rule applies at this event.

Xesca Salvà & Marc Villanueva Mir, Catalonia Schloss Biesdorf
17:00 Short Film Programme: Confetti man + The mind of Lalo Cura + Who’s talking?

For this event, the 2G rule applies.

Figurentheater Anne-Kathrin Klatt, Deutschland + Sebastian Ryser, Deutschland + Çağlar Yiğitoğullari, Deutschland Kino Krokodil
17:30 FIVE BOOKS

The 2G rule applies at this event.

Vendula Tomšů and Ian Mikyska, Czech Republic Theaterhaus Berlin Mitte - thbm
18:00 Slipper creatures and meteorites

The 2G rule applies at this event.

Xesca Salvà & Marc Villanueva Mir, Catalonia Schloss Biesdorf
18:00 Room without a view
Franz Schrörs, Germany Online
18:30 FIVE BOOKS

The 2G rule applies at this event.

Vendula Tomšů and Ian Mikyska, Czech Republic Theaterhaus Berlin Mitte - thbm
19:30 FIVE BOOKS

The 2G rule applies at this event.

Vendula Tomšů and Ian Mikyska, Czech Republic Theaterhaus Berlin Mitte - thbm
19:30 Room without a view
Franz Schrörs, Germany Online
21:00 Room without a view
Franz Schrörs, Germany Online

8.11. Mon

Zeit Inszenierung Kollektiv Spielstätte Alter Tickets
18:00 The animals of Farthing Wood

with tactile guidance and open audio description

Artisanen, Deutschland Schaubude Berlin from 8
18:00 Slipper creatures and meteorites

The 2G rule applies at this event.

Xesca Salvà & Marc Villanueva Mir, Catalonia Schloss Biesdorf
20:00 Room without a view
Franz Schrörs, Germany Online
21:00 The property cave

The 2G rule applies at this event.

Pangalaktisches Theater, Germany Kino Krokodil
21:30 Room without a view
Franz Schrörs, Germany Online

9.11. Tue

Zeit Inszenierung Kollektiv Spielstätte Alter Tickets
18:00 Slipper creatures and meteorites

The 2G rule applies at this event.

Xesca Salvà & Marc Villanueva Mir, Catalonia Schloss Biesdorf
18:00 Room without a view
Franz Schrörs, Germany Online
20:00 Slipper creatures and meteorites

The 2G rule applies at this event.

Xesca Salvà & Marc Villanueva Mir, Catalonia Schloss Biesdorf
20:00 Pleasant Island
Silke Huysmans & Hannes Dereere/CAMPO, Belgium Schaubude Berlin
21:00 The property cave

The 2G rule applies at this event.

Pangalaktisches Theater, Germany Kino Krokodil
21:30 Room without a view
Franz Schrörs, Germany Online

10.11. Wed

Zeit Inszenierung Kollektiv Spielstätte Alter Tickets
12:00
Premiere
We bleed without being wounded

12:00 / 13:30 / 15:00 / 17:00 / 18:30 / 20:00

Theater Textura, Berlin Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²
12:10 Choreography for fog and objects

Time slots: 12:00 / 12:40 / 13:20 / 14:00 / 15:20 / 16:00 / 16:40 / 17:20 / 18:00 / 18:40 / 19:20 / 20:00

scheinzeitmenschen, Germany Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²
15:00
German debut performance
Ecognosis

15:00 / 15:20 / 15:40 / 16:00 / 16:20 / 17:00 / 17:20 / 17:40 / 18:00 / 18:20 / 19:00 / 19:20 / 19:40 / 20:00 / 20:20 / 20:40

BetweenTwoHands, Net Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²
18:00
German debut performance
6

The 2G rule applies at this event.

Ludomir Franczak, Poland Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²
18:00 Slipper creatures and meteorites

The 2G rule applies at this event.

Xesca Salvà & Marc Villanueva Mir, Catalonia Schloss Biesdorf
19:00 7 Metamorphoses – a mobile shadow theatre
jenne&klein, Deutschland Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²
20:00 6

The 2G rule applies at this event.

Ludomir Franczak, Poland Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²
20:00 Slipper creatures and meteorites

The 2G rule applies at this event.

Xesca Salvà & Marc Villanueva Mir, Catalonia Schloss Biesdorf
20:00 Pleasant Island
Silke Huysmans & Hannes Dereere/CAMPO, Belgium Schaubude Berlin

11.11. Thu

Zeit Inszenierung Kollektiv Spielstätte Alter Tickets
12:00 We bleed without being wounded

12:00 / 13:30 / 15:00 / 17:00 / 18:30 / 20:00

Theater Textura, Berlin Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²
12:10 Choreography for fog and objects

Time slots: 12:00 / 12:40 / 13:20 / 14:00 / 15:20 / 16:00 / 16:40 / 17:20 / 18:00 / 18:50 / 19:20 / 20:00

scheinzeitmenschen, Germany Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²
15:00 Ecognosis

15:00 / 15:20 / 15:40 / 16:00 / 16:20 / 17:00 / 17:20 / 17:40 / 18:00 / 18:20 / 19:00 / 19:20 / 19:40 / 20:00 / 20:20 / 20:40

BetweenTwoHands, Net Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²
15:00 StageTest
Schaubude Berlin & MA Spiel und Objekt, Deutschland Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²,Online
17:00 The kiss

The 2G rule applies at this event.

17:00-18:30
19:00-20:30

21:00-23:00
every 10 Minuten

Golden Delicious, France Schaubude Berlin
18:00 6

The 2G rule applies at this event.

Ludomir Franczak, Poland Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²
20:00 6

The 2G rule applies at this event.

Ludomir Franczak, Poland Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²
20:00 Puppets for Future - Puppet theaters and sustainability
Theater Salz+Pfeffer und Schaubude Berlin, Deutschland Online,Schaubude Berlin

12.11. Fri

Zeit Inszenierung Kollektiv Spielstätte Alter Tickets
12:00 We bleed without being wounded

12:00 / 13:30 / 15:00 / 17:00 / 18:30 / 20:00

Theater Textura, Berlin Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²
12:10 Choreography for fog and objects

Time slots: 12:00 / 12:40 / 13:20 / 14:00 / 15:20 / 16:00 / 16:40 / 17:20 / 18:00 / 18:50 / 19:20 / 20:00

scheinzeitmenschen, Germany Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²
15:00 Ecognosis

15:00 / 15:20 / 15:40 / 16:00 / 16:20 / 16:40 / 17:00 / 17:20 / 17:40 / 18:00 / 18:20 / 18:40 / 19:00 / 19:20 / 19:40 / 20:00 / 20:20 / 20:40

BetweenTwoHands, Net Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²
15:00 StageTest
Schaubude Berlin & MA Spiel und Objekt, Deutschland Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²,Online
16:30 The kiss

The 2G rule applies at this event.

16:30-18:00
18.30-20:00
20:30-22:30
every 10 minutes (without a slot at 21:30)

Golden Delicious, France Schaubude Berlin
17:00 Human city, animal city, plant city
Ursula Heise, USA Online
18:00 6

The 2G rule applies at this event.

Ludomir Franczak, Poland Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²
19:00 Coltan fever

The 2G rule applies at this event.

with German subtitles

Artist talk after the show

peaches&rooster, Deutschland/DR Kongo Kino Krokodil
19:00 Down to earth

19:00-22:00
every 10 minutes

edgarundallan, Germany Schaubude Berlin
20:00 6

The 2G rule applies at this event.

Ludomir Franczak, Poland Theaterhaus Berlin Schöneweide - th²

13.11. Sat

Zeit Inszenierung Kollektiv Spielstätte Alter Tickets
11:00 Theory Café #9: Disappearing Things

on Gather Town

Online
15:00 ALICE – lost and found
meinhardt & krauss, Germany Online from 6
15:00 The kiss

The 2G rule applies at this event.

15:00-17:00 (without slot at 16:00)
17:30-19:30 (without slot at 18:30
every 10 minutes

Golden Delicious, France Schaubude Berlin
16:00 Down to earth

16:00-19:00
every 10 minutes

edgarundallan, Germany Schaubude Berlin
19:00 Coltan fever

The 2G rule applies at this event.

with English subtitles

peaches&rooster, Deutschland/DR Kongo Kino Krokodil
Information

Join the newsletter